Veronika Mračanská
JAK ŠEL ŽIVOT - OSOBNÍ PŘÍBĚH:
Narodila jsem se v Ostravě v r. 1984 a vyrostla jsem a stále tam žiji, v rodinném domě, s maminkou.
Můj průšvih je dědičná polyneuropatie typ. HSMN ll. - CMT, Bechtěrev, skoliosa .....pro ty, kdo by nevěděli, je to svalová slabost všech 4 končetin a rychlá svalová únava, která se postupně s věkem zhoršuje...
V praxi to znamená, že plna optimismu a sil vyrazím svěžím krokem.....po pár stovkách metrů je svěžest ta tam a peru se s koordinací, takže vypadám „divně“ a vím to o sobě....no a ještě o kousek dál už jsem prostě na vozík
Ujdu kratší vzdálenosti, někdy bez a jindy s trekovými holemi, podle aktuální formy a situace, na delší trasy se neobejdu bez mechanického vozíku.
"....proč jenom jsem stále poslední ?" Mé dětství probíhalo celkem v pohodě až na určité odlišnosti, pomalost - kdy především v tělesné výchově jsem byla často nejistá a hlavně stále poslední.
Ségra jako první Zhruba v mých 15 letech moje sestra začala mít zdravotní potíže, následovalo doslova "lítání" po doktorech, kdy jí po čase "na něco přišli" a najednou jsem se, jako její vlastní sestra, měla co nejrychleji dostavit také...
Bez šance a možnosti volby Dostavila jsem se - a už jsem se v tom vezla také. Vlastně všichni. Začali mě vyšetřovat a zkoumat na neurologii a zjistili, že mám zřejmě to samé, co sestra, poslali nás všechny na genetiku a už jsme se v tom vezli celá rodina
"HUPS" lítala a lítám v tom také, bez možnosti výběru, volby..nikdo se neptá, jak chcete žít, jaké máte plány, sny, touhy..představy o životě. Prostě se dozvíte verdikt. Obrana? Neexistuje. Jen prostě nevzdat život.
Škola a práce Jsem vyučená optička, pro což je zásadní jemná motorika, která je právě tím, čím já nedisponuji - a tak mi to, i přes veškerou snahu, moc nešlo. To se samozřejmě projevilo na mých výkonech a logicky i na mém vztahu k tomuto povolání, protože jsem sama na sobě viděla, že to prostě není ono - a bohužel nikdy nebude.....
Nesedět, neskuhrrat, hledat Po nějakém čase na úřadu práce jsem absolvovala květinářský kurz, protože mě takové kreativní věci baví a přece jen jsem doufala, že oproti optikařině to přece jen nebude tak jemňounké a s takovými nároky. Opak byl pravdou a byť jsem si prošla zklamáním, odnesla jsem si pozitivum v tom, co jsem se naučila a využívám doma jako svůj koníček, v rozsahu, který zvládnu.
Pytlíky = "integrace" S částečným invalidním důchodem jsem si našla práci v provozu na dvě směny.....byla to různorodá práce kolem výroby sáčků (ano – prošla jsem si typickou představou zdravé většiny a politiků o „integraci“ nás zdravotně znevýhodněných – lepení pytlíků s hromadou dalších ZP na jednom místě).
Konečná stanice: ZAVŘENÍ DOMA Denně jsem se ze směn vracela tak unavená a doslova zničená, že jakýkoliv osobní život vůbec nepřicházel v úvahu. Výsledek: zhoršení zdravotního stavu a z toho plynoucí zůstání doma.
NIC - NULA - PRÁZDNO, velké, totální a absolutní. Bez náplně života....bez vlastní hodnoty, když si člověk uvědomí, že vlastně nic pro nikoho není..nepřináší cokoliv, není za ním nic vidět....denně hledá cokoliv, co by mu dalo a dávalo smysl a podstatu žití, existence, nápln dní, týdnů..měsíců..let, mimo neustálého každodenního cvičení,. které je prostě nutností pro zachování alespoň té omezené výdrže a možností kousek si dojít, kterými disponuji.
Tango - Daruj hračku: šance na obzoru Od kamaráda z rehabilitací jsem dostala kontakt na p. Klempíře, Tango a Daruj hračku. Povykládal mi myšlenku, filozofii, rozsah a podrobnosti celé činnosti, i s možnostmi mého zapojení, které mne víc než oslovily a doslova natěšily.
CHŇAP, to se totiž s příležitostmi dělá - a tak jsem v Tangu a v Daruj hračku. S výzvou, kolik se toho musím naučit a odpovědností, kolik lidí a dětí na mne bude spoléhat.
Mít vlastní děti je mi, životem a osudem, odepřeno. Nadchla mě ale Daruj hračku, protože děti mám ráda a s vlastními je to zkrátka tak, jak to je......a najednou je tu možnost mít jich, jako "součást Ježíška" 2,5 tisíce z celé republiky a každý rok !. |